Ulaşım

KARAYOLU

     Amasya, komşu illerden Samsun, Çorum ve Tokat'a Devlet yolu ile bağlıdır. Transit karayolu güzergahı 100-17,100-18 ve 100-19 kontrol kesim no'lu devlet yolu (Avrupa - İran Uluslararası Transit Karayolu) üzerinde yer almaktadır. İl genelinde yolu bulunmayan yerleşim merkezi olmadığı gibi köy yollarının da %90'ı asfalttır. Yaz-kış ulaşım sorunu yoktur.
 
    Amasya Otobüs Terminaline günlük ortalama 140 şehirlerarası otobüs girip çıkmaktadır. Bir çok otobüs firmasının Amasya güzergahlı seferleri bulunmaktadır. Bunun yanında Amasya ile komşu iller Samsun ve Çorum arasında her saat araç bulmak mümkündür.


 
DEMİRYOLU
 
     Amasya, Sivas-Samsun demiryolu üzerinde Sivas'a 261 km. Samsun'a ise 130 km. uzaklıktadır. İl hudutları içerisinde 2 gar (Amasya-Hacıbayram) ve 6 istasyon (Kızılca, Kayabaşı, Eryatağı, Boğazköy, Suluova, Hacıbayram) bulunmaktadır.
           


HAVAYOLU
Amasya Merzifon Havaalanı
 
İlimiz Merzifon ilçesinde AMASYA MERZİFON HAVAALANI bulunmaktadır. Havaalanı Amasya şehir merkezine 46 km uzaklıktadır.
 
Türk Hava Yoları'nın İstanbul-Amasya Merzifon hattında 20 Haziran 2008 tarihinde başlayan uçuşları; haftanın her günü karşılıklı olarak yapılmaktadır. Ayrıca, İlimize 130 km uzaklıktaki Samsun ilinden de hava ulaşımı sağlanmaktadır.
 
            Ayrıntılı bilgi için; 444 0 849
            
DENİZYOLU
 
            İlimize en yakın deniz limanı 130 km uzaklıktaki Samsun ilinde bulunmaktadır.